در زیر چند نمونه عالی از معماری شیشه ای از سراسر جهان آورده شده است. طراحی و مهندسی ساختمان طی ۱۰ سال گذشته بطور گسترده ای توسعه یافته است و بسیاری از معماران خلاق حداکثر استفاده از نور طبیعی را در طرح های خود به حداکثر رسانده اند.

کاخ کریستال (۱۹۵۱) از نخستین ساختمانهایی بود که مقادیر زیادی شیشه را در خود جای داده بود ، اما تا به امروز معماران خلاق همچنان به مرزها فشار می آورند ، و شاهکارهای شفاف بلوری را طراحی می کنند. ما ۱۰ ساختمان شیشه ای مورد علاقه خود را انتخاب کرده ایم که این نمونه های زیبا از معماری قرن بیست و یکم را برجسته می کند.

The ‘Gherkin’

“گرکین” یکی از برجسته ترین برج های اداری در لندن است و در حدود ۶۰۰ فوت است. شش حلقه چاه نور مهتابی زیبا در طول روز در ۴۱ طبقه پخش می شوند ، در حالی که طراحی منحنی توسط ساختار فولادی مورب مشخصی بدست می آید. ۳۰ مری آکس در سال ۲۰۰۴ جایزه استرلینگ موسسه رویال معماران بریتانیا (RIBA) را دریافت کرد ، و حتی اگر این دهمین بلندترین ساختمان در لندن است ، از نظر ساخت های مستطیل به اندازه مشابه کم حجم تر به نظر می رسد.

Basque Health Department Headquarters (Bilbao, Spain)

این خلق واقعاً خیره کننده واقعاً از بین جمعیت است. این نمای باهوش برای تولید جهت های تصویری بی شماری طراحی شده است و به گونه ای طراحی شده است که کارکنان را در یک مکان قابل تشخیص و در عین حال مزاحم جمع کند. با نگاهی به ساختار عالی ، انتظار دارید که ساختمان در یک گالری هنری باشد ، نه دفتر مرکزی وزارت بهداشت باسک.

The Louvre Pyramid (Paris, France)

این ورودی حیرت انگیز در موزه نمادین لوور در سال ۱۹۸۹ به پایان رسید و در طول یک دهه گذشته یا به این ترتیب این شهر به پاریس تبدیل شده است. طراحی هرم مدرن هنگام افتتاح ، انتقاداتی را جلب کرد. بعضی ها احساس می کردند که طراحی آینده نگر با معماری اطراف موزه لوور متناسب نیست ، اما از نظر ما ، ترکیب قدیمی و جدید چیزی است که باعث می شود این ساختمان بسیار ویژه شود.

Reichstag Dome (Berlin, Germany)

گنبد Reichstag کنونی مناظر ۳۶۰ درجه ای از مناظر اطراف برلین را به نمایش می گذارد و توسط نورمن فاستر برای نماد اتحاد مجدد آلمان طراحی شده است. گنبد اصلی در آتش معروف رایشستاگ ویران شد و گنبد جدید لمس نهایی را به ساختمان بازسازی شده رایشستاگ تحویل داد.

The Great Glass House (Carmarthenshire, Wales)

این گلخانه تنها یک سازه دیگر است که توسط نورمن فاستر طراحی شده است ، و مانند یک قطره بزرگ آب در منظره ولزی قرار دارد. برای جذب حداکثر تابش نور خورشید ، گنبد هفت درجه در محور آن کج شده است و جهت رو به جنوب قرار دارد ، در حالی که ۱۴۷ دریچه تحت کنترل کامپیوتر یک جریان هوای کاملاً قابل کنترل و طبیعی را تنظیم می کند.

Kanagawa Institute of Technology Workshop (Kanagawa Prefecture, Japan)

خوب ، ممکن است این یکی به عنوان برخی دیگر از لیست های ما شناخته نشده باشد ، اما مطمئناً یکی از شفاف ترین آنهاست. این طراحی شده است تا دانش آموزان بتوانند در شرایط مطلوب نورپردازی کار کنند ، اما محل کار افراد را بهمراه مکانی که در کنار درختچه ها و جنگل هایی مانند گیاهان قرار دارد ، با جهان خارج ارتباط می دهد.

The Botanical Garden of Curitiba (Curitiba, Brazil)

این گلخانه دلپذیر در میان چشمه ها ، آبشارها و دریاچه ها قرار گرفته است و پانل های شیشه ای ظریف با یک ساختار پیچیده سفید برای ارائه سبک باغ های فرانسه کار می کنند. این الهام گرفته از کاخ کریستال اواسط قرن نوزدهم است و در قلب Curitiba واقع شده است و آن را به یک جاذبه گردشگری مهم تبدیل کرده است.

The Dancing House (Prague, Czech Republic)

Dancing House یکی از مشهورترین ساختمانهای پراگ است که در سال ۱۹۹۶ به پایان رسید. طراحی متمایز در اوایل زمان بحث برانگیز بود زیرا سبک و سیاق کاملاً متفاوتی به ساختمانهای گوتیک اطراف می داد. با این حال شکل رقص با جایزه طراحی سال در سال ۱۹۹۶ از مجله تایم پاداش گرفت. برج شیشه ای “زنجبیل” به برج بتونی “فرد” می چسبد و به عنوان یکی از جالب ترین ساختمان های اروپا شناخته می شود.

W Barcelona Hotel (Barcelona, Spain)

مقاصد گردشگری پرطرفدار بسیاری در بارسلونا وجود دارد ، و آن را به خاطر ساختمان های قرون وسطایی به خوبی می شناسند ، با این وجود یک هتل شیشه ای پنج ستاره بسیار زیبا را در منطقه بارسلونا پیدا خواهید کرد. این ساختمان توسط ریکاردو بوفیل طراحی شده است و در ارتفاع ۳۲۵ فوت ایستاده و منظره ای عالی از دریا و نور باورنکردنی از نور طبیعی به شما ارائه می دهد.

The Shard (London, UK)


پیش از این به عنوان برج Bridge London شناخته می شد ، Shard یکی از جوانترین ساختمانهای لیست ما است. این طراحی توسط رنزو پیانو ساخته شده و در سال ۲۰۱۲ به پایان رسید و بلندترین آسمان خراش در لندن (جلوتر از یکی از میدان های کانادا) است. نمای پیچیده شیشه های زاویه دار ، نور خورشید را به آسمان فوق منعکس می کند ، به این معنی که بسته به شرایط آب و هوایی ، ظاهر به میزان قابل توجهی تغییر می کند. همچنین شایان ذکر است که منظره ای که از پایتخت ارائه می دهد بی نظیر است ، در حالی که مطمئناً زیبایی آن را به خط لندن اضافه می کند.

با پیشرفتهای بسیار زیادی در زمینه مهندسی و طراحی ، اطمینان داریم که ساختمانهای شیشه ای بسیار خلاقانه تری وجود خواهد داشت. فن آوری های معماری به طور مداوم در حال تحول هستند ، همچنین فن آوری و مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرد ، اما از نظر ما خطوط تمیز ، شیشه و نور روز فرمول برنده را ایجاد می کنند.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *