سکوریت

در سال ۱۹۳۰ سن گوبین شیشه های سخت شده(سکوریت ) را تولید نمود. در فرایندی مشابه تولید شیشه تخت یا فلوت ، شیشه ها را در یک کوره تخت میدهند و به آن گرما میدهند و در انتهای کوره با جت فن های به سرعت حرارت آن را پایین می آورند . در این فرایند سطح شیشه زودتر خنک شده و هسته شیشه داخل باقی می ماند . زمانی که هسته نیز شروع به خنک شدن می نماید ، تنش های فشاری به سطح شیشه وارد نموده که این تنش ها باعث مقاومت چندین برابری شیشه در مقابل ضربه می شود .

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

یکی دیگر از مزیت های شیشه سکوریت آن است که در هنگام شکسته شدن به تکه های خورد تبدیل می شود که این نیز در صورت بروز شکست خطرات حراحتی بسیار کمی به افراد وارد می نماید .

دو مزیت بسیار خوب شیشه های سکوریت باعث استفاده گسترده آن در نمای شیشه ای همچون نمای اسپایدر ، نمای کرتین وال ودیگر نماهای ساختمانی میگردد .

شیشه های سکوریت را می توان در ابعاد بسیار بزرگی تولید نمود که خود یک پارچگی سطح شیشه باعث جذابیت آن میگردد . شیشه های سکوریت شده را می توان در ابعاد ۲۴۴*۸۰۰ سانتی متر البته با ضخامت های ۱۰ و ۱۲ میل می توان تولید نمود .

برای استفاده شیشه سکوریت شده در نمای اسپایدر و کریتن وال تا ارتفاع ۸ متر می توان از آن بهر گرفت ولی نماهای با ارتفاع بیشتر حتما باید تمهیدات دیگری همچون لمینیت مورد استفاده قرار گیرد

فرایند تنش ها در شیشه سکوریت

فرایند تنش ها در شیشه سکوریت

 

  شیشه های چند لایه لمینیت

در سال ۱۹۰۳ شمیدان فرانسوی شیشه کوچکی را اختراع کرد که با پیوند دو یا چند شیشه به لایه محافظ تولید می شود که در یک فویل منفرد با ضخامت ۰٫۳۸ میلی متر می باشد و ممکن است به شکل ورق های پلاستیکی در بین شیشه ها قرار گیرد . این فرایند به صورت طلق گذاری بین شیشه توسط غلطکهای پرس انجام شده و  برای از بین بردن حباب هاب طلق و نیز برای تکیمل فرایند پسبیده شدن طلق به شیشه  پرس نهایی شیشه در دستگاهی به نام وکیوم قرار میگردد که با فشار اتمسفر تقریبا  ۱۰ G شیشه ها را با فشار هوا به هم فشرده و حباب موجود در بین شیشه ها را خارج می سازد .

لایه گذاری لمینیت

لایه گذاری لمینیت

یک ورق پلی وینیل بوتیرال PVB بین دو شیشه شیشه قرار دارد و شیشه ای چند لایه را تولید می کند .

 

خواص مادی مواد پلی وینیل بوتیل PVB

Density ρ kg/m3 ۱۰۷۰
Shear modulus G  kN/mm2 ۰-۴
Poisson’s ratio ν ≈۰٫۵۰
Thermal coefficient of expansion αT K-1 ۸۰ x10-6
Tensile strength ft N/mm2 ≥۲۰
Elongation at failure εt % ≥۳۰۰

 

طلق های مورد استفاده در لمینیت میتواند در ضخامت های ۰٫۳۸ میلی متری ، ۰٫۷۵ میلی متری، ۱٫۵ میلی متری استفاده گردد از ضخامت های کم برای پنجرها با قاب های مختلف و برای نماهای شیشه ای حتما باید از طلق های ۱۵۰ میکرونی استفاده گردد . استفاده از طلق به دلیل این رواج پیدا کرده است که زمانی که شیشه شکسته میشود تکه های آن به بیرون پرتاپ نگردد و در سر جای خود باقی بماند .

شیشه لمینیت دولایه

شیشه لمینیت دولایه

استفاده از طلق به دلیل این رواج پیدا کرده است که زمانی که شیشه شکسته میشود تکه های آن به بیرون پرتاپ نگردد و در سر جای خود باقی بماند . در نماهای اسپایدر و کرتین وال به دلیل ابعاد بزرگ آنها شیشه بسیار سنگین می باشد که حتی در مواردی به وزن ۶۰۰ تا ۷۰۰ کیلو گرم برای هر قطعه شیشه می رسد و در هنگام شکست نباید حالت خمیری به خود بگیرد به دلیل نیاز به طلق مقاومی است که بتوانند وزن شیشه را در جای خود نگه دارد .

شیشه لمینیت شکسته شده

شیشه لمینیت شکسته شده

در شکل بالا شیشه خم سکوزیت لمینیت شده را نشان میدهد که باشکسته شدن شیشه هنور فرم خود را حفظ کرده و سرپا باقی مانده است .

خال فرض کنید که در نمای ساختمانی از سیستم نمای اسپایدر شیشه ای استفاده گردیده است . اگر شیشه با طلق های کم ضخامت تولید گردید در صورت شکست شیشه به پایین سقوط میکند .

 

 

شیشه های دوجداره

شیشه های دوجداره که معمولا برای پنجره ها در چهار فصل استفاده میگردد ، نوع دیگری از محصولات شیشه ای بکار رفته در نمای اسپایدر کابلی است . نحوه ساخت شیشه ای دوجداره به این صورت است که دو عدد شیشه را به وسیله یک اسپیسر آلومینیومی بهم متصل می نمایند و فضای داخلی آن را با گاز آرگون پر نمونده که باعث عدم انتقال حرارت در داخل و بیرون نما میگردد آن هم به دلیل این است که گازهای مانند اکسیژن و ارگون تبادل حراراتی بسیار پایینی دارند . در داخل اسپیسر ها از مواد رطوبت گیری همچون سلیکاژر استفاده می گردد و اتصال شیشه به اسیپسر ها و همچنین وکیوم نمودن کل فرایند با استفاده از چسب های سلیکاژر عایقی صورت می پذیرد.

دیتیل دوجداره

دیتیل دوجداره

 

اسپیسر در ضخامت های ۶، ۸، ۱۰، ۱۲ ، ۱۴ ، ۲۲، ۲۶ و … تهیه میگرند.  اسپیسر قطعه ای است که دو قاب شیشه ای در یک سیستم شیشه ای عایق جدا می کند و فضای مورد نیاز برای گازهای مابین این دو قاب را فراهم نمی نماید.

در ابتدا اسپیسر را از فلز و فیبر اهیه میکردند . با این حال اسپیسر فلزی گرما را هدایت می کند و همچنین به دلیل اختلاف دمای شدید بین پنجره و هوای اطراف  ممکن است منجر به ایجاد یخ در کف واحد آبندی شود .

 

. برای کاهش انتقال حرارت از طریق فضا و افزایش عملکرد حرارتی  ، تولید کنندگان می‌توانند فضا را از مواد نارسانا مانند فوم سازه‌ای درست کنند. ونیر  از آلومینیوم که دارای یک مانع حرارتی بسیار ساختاری است و  چگالش روی سطح شیشه را کاهش می‌دهد و نیزعایق‌بندی را بهبود می‌بخشد،

وکیوم دوجداره

وکیوم دوجداره

 

به طور معمول، اسپیسر ها پر شده از مواد عایق رطوبتی هستند که حاوی خشک ‌کننده برای از بین بردن رطوبت موجود در فضای گاز در طول تولید، و در نتیجه کاهش نقطه شبنم گاز در آن فضا و جلوگیری از تشکیل هیدرات در سطح  است که دمای محفظه شیشه‌ای را ماهش میدهد.

شیشه دوجداره

شیشه دوجداره

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *