ویژگی های شکست شیشه ای

 

در صورت شکستن، شکستگی های شیشه ای با توجه به نوع شیشه، ویژگی های خاصی دارند. شکل پایین مشخصه های شکست را برای شیشه فلوت، سکوریت و لمینیت نشان می دهد که در استاندارد BS 6262-4: 2005 (2005) شرح داده شده است. شیشه فلوت در دسته شیشه ای ایمنی گنجانده نمی شود، زیرا آن ها تمایل به شکستن به قطعات تیز و بزرگ دارند .شیشه های فلوت را باید برای رومیزی ها ، پامبلی و … استفاده گردد . استفاده این شیشه در نما بسیار خطرناک و در صورت شکست صدمات جانی خطرناکی را می تواند به همراه داشته باشد .

شیشه فلوت

شیشه فلوت

 

بر خلاف شیشه فلوت، شیشه های سخت شده به عنوان یک شیشه ایمنی طبقه بندی می شوند که تمایل به شکستن قطعات کوچک دارند. بنابراین، شیشه های سخت را به شدت در مناطقی مورد استفاده قرار می دهد که در آن قدرت شیشه مورد نیاز است و خطر شکستن حرارتی یا ضربه، مانند شیشه جلو اتومبیل و روکش فلزی در نمای ساختمان بسیار زیاد می باشد .

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

یکی دیگر از شیشه های فرآوری شده شیشه های لمینیت است که به شکل تقویت شده  با شیشه های فلوت تهیه شده است، اما ویژگی های شکست و خورد شدن آن  شبیه به شیشه های فلوت است.  شیشه های لمینیت چه با شیشه فلوت چه با شیشه های سکوریت ساخته شده باشند دارای  رفتار شکست ایمن در میان تمام شیشه های پردازش شده و سکوریت است.

شیشه لمینیت خام

شیشه لمینیت خام

در شیشه های لمینیت شکستگی هر یک از قطعات تیز یا قطعات کوچک به صورت آزادانه پراکنده نمی شود، زیرا آنها توسط یک لایه ی  طلق PVB پیوند دارند. شکل پایین (راست) قطعه شکسته شیشه های لمینیت فلوت و سکوریت شده را به طور مجزا  نشان می دهد بدون اینکه پراکنده شده باشند ، شیشه های لمینیت انتخاب بسیار عالی برای نمای ساختمان های بلند و ویترین اماکن تجاری می باشند

شیشه لمینیت سکوریت شده

شیشه لمینیت سکوریت شده

 

شیشه لمینت که براساس استاندارد BS  EN ISO 12543-1: 2011 (2011) تولید می شود شیشه ای ایمنی محسوب می شود.

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *