یک سیستم اسپایدر کابلی  شبکه ای متشکل از کابل های افقی و عمودی به صورت تور ماهیگیری پیکربندی شده اند . سیستم شبکه کابلی دوبعدی دارای مشخصه های جابجایی بهتری نسبت به سیستم اسپایدر قیدی (mullion ) کابلی می باشد .علاوه بر این ، اگر سیستم اسپایدر شبکه کابلی و سیستم قیدی (mullion) برای معیار جابجایی به صورت مشابه طراحی شوند ، اندازه کابل ها و ساختاری های مرزی سیستم اسپایدر کابلی شبکه ای می تواند به گونه ای طراحی شود که کوچکتر از سیستم اسپایدر قیدی باشد .  اگر معیار شفافیت در طراحی نمای ساختمان ملاک قرار گیرد با استفاده از سیستم اسپایدر کابلی شبکه ای می توان پیکر بندی های پشیرفته ای را برای نمای شیشه ای ایجاد کرد .

دو پیکربندی اصلی از نمای اسپایدر کابلی شبکه ای وجود دارد که یکی نمای انحنا دار را تولید میکند و دیگری نمای صاف می باشد در شکل  زیر نمونه های ثابت و خمیده از سیستم های نمای اسپایدر شبکه ای (توری) را نمایش می دهد .

 

هر دو پیکربندی از نظر هندسی بسیار پیچیده هستند، به خصوص شبکه‌های دو منحنی، که میتوانند نمای ساختمان منحصر به فردی را ایجاد نمایند.

نماهای اسپایدر کابلی شبکه ای

نماهای اسپایدر کابلی شبکه ای

 

سیستم خالص دو انحنایی مزایای بیشتری در عمکرد سازه ای تحت شرایط بارگذاری شدید دارد .

نمای اسپایدر کابلی شبکه ای دو انجنایی با استفاده از دو رویکرد که اولین آن با قاب های شیشه ای منحنی و دومین رویکرد با استفاده از قاب های صاف شیشه ای می توان به یک نمای شیشه ای کابلی منحنی دسترسی پیدا کرد .

یک نمای شیشه ای دو انحنایی معمولا از یک تیوب تبعیت میکند که تعامل خوبی را بین شکل و ساختار ، عملکرد و اقتصادی بودن را طلب می کند . شکل تیوب نیمه شده توسط کابل ها شکل کرفته و در دو جهت اصلی ، افقی و عمود انحنا پیدا می کند  و یا می تواند در دوجهت مخالف هم انحنا داشته باشد .

محاسبه سطح استرس قبل از فشار در کابل های فولادی برای پیکربندی شکل مطلوب نما ضروری است . در مقایسه با شبکه نمای اسپایدر  کابلی صاف ، سیستم های نمای اسپایدر کابلی شبکه ای به یک فرایند طراحی  فرم ازاد نیاز دارد تا شکل اولیه که وابسته به دقت طول کابل است را تعیین کنند . علاوه بر این ، شکل هندسی تور منحنی را می توان با تشکیل هندسه مناسب برای شرایط مرزی شبکه که در شکل ذیل نشان داده شده است  انجام داد .

پیکر یندی نمای اسپایدر کابلی شبکه ای از تیوب

پیکر یندی نمای اسپایدر کابلی شبکه ای از تیوب

با استفاده از شکل یک تیوب می توان پیکربندی ساختاری نمای اسپایدر  کابلی شبکه ای یا توری را به صورت انحناهای تک و دوجهته ایجاد نمود .

حال با دیدن تصویر فوق می توان درک کرد که چرا این نما را به تعبیری نمای اسپایدر کابلی تور ماهیگیری نیز می خوانند .

 

 سیستم تثبت کننده  نقطه ای  (point-fix system)

طراحی قعطات پوینتی ، تاثیر زیادی بر توسعه آن دارد . برای نگه داشتن شیشه و انتقال وزن خود شیشه و همچنین انتقال بارهای جانبی به سیستم پشتیبانی نمای اسپایدر کابلی از این قطعات در اشکال و فرمهای مختلف استفاده میگردد .

قطعات نگهدارنده شیشه پوینت فیکس ها

قطعات نگهدارنده شیشه پوینت فیکس ها

تصویر سمت راست قطعات پوینتی یا کلامپ که متصل به سازه کابلی است و در سمت چپ سیستم قطعات پوینتی به نام روتیل و قطعات عنکبوتی است .

اتصالات کلامپ که به عنوان یک سیستم پینچ شناخته می شوند ، برای نگه داشتن یک قاب شیشه ای توسط لبه های آن با استفاده از صفحات وصله استفاده میگردد که قاب شیشه ای را با اصطکاک با نیروی اعمال شده پیچ های داخلی و بیرونی نگه می دارد .

همانطور که در شکل بالا امده است ، آنها میتوانند در اشکال مختلفی باشند و قاب های شیشه ای نیازی به سوراخ کاری ندارند. یک ماده رابط مناسب که معمولا از پلاسیک های خالص یا پلاستیک های اصلاح شده با فیبر بین شیشه و بشقابک قرار میگردد که اصطکاک لازم را تامین نماید و همچین  انقباض های متفاوت شیشه واستیل را کنترل نماید .

قطعات کلمپ 01

قطعات کلمپ ۰۱

قطعات کلمپ 02

قطعات کلمپ ۰۲

برای اتصال کابل ها به ساختار اصلی ساختمان نیز نیاز به قطعاتی می باشد که بتواند در انتهای کابل قرار گرفته و آن را با براکت های موجود در تیرها و ستون های ساختمان متصل نماید که در ذیل با تصویر آنها آشنا میشویم .

انواع اتصالات پایانی کابلی

انواع اتصالات پایانی کابلی

اتصالات پایانی نمونه برای کابل سیمی فولادی

ویژگی‌های قاب شیشه‌ای

شیشه های که در نمای اسپایدر کابلی شبکه ای می تواند مورد استفاده گردد می تواند بر اساس اولویت نیازهای پروژه و  شرایط اقلیمی مختلف به دو صورت کلی دوجداره های لمینیت سکوریت شده باشد و یا شیشه های لمینیت چند لایه سکوریت که بر اساس نیاز پروژه تعریف میگردد .

شیشه های دوجداره حتما باید سمت بیرونی نمای آنها لمینیت های دولایه سکوریت شده ۶ میل تا ۱۰میل استفاده گردند و در نمای داخلی نیز حتما باید سکوریت شده باشد که در صورت شکست به تگه های بسیار ریز ۱ سانتی تبدیل گردد که صدمات جانی به همراه نداشته باشد .

اما در مناطقی که نیاز به عایق بودن و اتلاف انرژی در آنها ضروری نیست میتوان از شیشه های لمینیت دولایه ۶ میل یا دو لایه ۱۰ میل سکوریت با طلق ۱۵۰ میکرون استفاده گردد . تاکید بر طلق ۱۵۰ میکرون PVBبه این خاطر می باشد که در صورت اعمال تنش های ناشی از بارهای مختلف به شیشه و شکست آن این طلق ها میتوانند وزن شیشه را تحمل نماید و از افتادن شیشه و یا دفرمه شدن بیش از حد شیشه جلوگیری نمایند . متاسفانه بسیاری از پیمانکاران برای کاهش هزینه های پروژه از طلق های نازک تر استفاده کرده که بسیار میتواند خطرناک باشد .

 

 

کابل های مورد استفاده در نمای اسپایدر کابلی شبکه ای

کابل های سیم فولادی معمولا به عنوان یک عنصر تحت تنش به کار می روند و یکی از مؤثرترین اجزای ساختاری هستند که به دلیل قدرت بالا و نسبت وزن و انعطاف پذیری آن ها می باشد. کابل های سیم فولادی به طور گسترده ای به عنوان اجزای اصلی سازه برای ساخت سازه های سقف کابلی، پل های متصل به کابل، اجزای قبل و بعد از کشش و ساختارهای کابلی مورد استفاده قرار می گیرند. کابل سیم شامل سیم ها، رشته ها و هسته می باشد. کابل، در اینجا، به سیم طناب و رشته سیم اشاره دارد. سیم طناب از چندین رشته تشکیل شده یا پیچیده شده به یک اسپری متشکل است. این رشته با استفاده از سیم های فولادی ساخته شده است که به صورت پیچیده در دور یک سیم مرکزی پیچ خورده اند. ساخت پایه سیم طناب در شکل پایین نشان داده شده است. علاوه بر این، انواع سیم طناب وجود دارد که می تواند توسط ساخت و ساز، درجه و روش سیمان و رشته ها در برابر یکدیگر قرار داده شود و نوع هسته.

اجزای کابل

اجزای کابل

ساخت سیم یا کابل

انواع مختلف ساخت کابل مستقل

انواع مختلف ساخت کابل مستقل

انواع مختلف ساخت سیم طناب مستقل

سیمهای فولادی از فولاد کربن آلی ساخته شده با کربن ۰٫۴ تا ۰٫۹۵ درصد است. فولاد مورد استفاده در طناب با استفاده از فرایند حرارتی که در آن سطح مقطع سیم در مراحل مختلف کاهش می یابد. رایج ترین سیم های سیم که همچنین نشان دهنده قدرت سیم ها هستند، معمولا توسط مواد آنها مانند فولاد خاردار، گالوانیزه و فولاد ضد زنگ طبقه بندی می شوند. انواع مختلفی از Plow Steel مانند Steel Plow Improved (IPS) و فولاد ضد زنگ Extra Improved (EIPS) و Steel Plow Extra Improved وجود دارد EEIPS) (Glerum، ۲۰۰۷٫

 

شدت تقریبی هر نوع مواد در جدول ذیل آمده است. به طور معمول، یک سیم با مقاومت بالا دارای ظرفیت بارگذاری بالا است .

جدول مقاومت کابل ها

جدول مقاومت کابل ها

طناب هایی که توسط ساختار استاندارد رشته ای شکل می گیرند، مانند سیم Filler، Seale و Warrington، باید به منظور حذف کشش ساختاری، از پیش کشش داده شوند. با این حال، رشته های کویل مارپیچی، فشرده شده و قفل شده، نیازی به هیچ گونه پیش تضاد ندارند، زیرا کشش ساختاری در طول فرآیند تولید سیم پیچ کاهش یافته یا حذف شده است

 

کششی ساختاری یک شرط دارد که سیم ها و رشته های کابل سیم هنگام بارگذاری، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. این وضعیت ، عناصر طناب را به تماس نزدیک تر سوق میدهد و در نهایت هسته طناب را فشرده می کند. معمولا کشش ساختاری هنگامی که سیم کابل  به صورت چرخه ای بارگذاری می شود کاهش یا حذف می شود. سیم های کابل که توسط رشته های چندگانه شکل می گیرند نسبت به رشته های مارپیچی بسیار انعطاف پذیرتر در خم شدن هستند. با توجه به این خصوصیات، سیم طناب به طور گسترده ای در جرثقیل، اتومبیل ها و صنایع معدنی مورد استفاده قرار می گیرد. رشته ها و رشته های کویل قفل شده که سفتی محوری و خمشی را بهتر می کنند، معمولا در ساختارهای کابل مانند ساختارهای سقف کابل، تعلیق و کابل پل های ماندگار استفاده می شود و بچه ها به برج های مختلف و برج ها. این سازه ها نیازی به کابل هایی با سفتی خم کم ندارند. علاوه بر این، رشته های فشرده معمولا در شبکه های کابل برای حمایت از سیستم های نمای شیشه ای استفاده می شود

 

کابل های مورد استفاده در نمای اسپایدر کابلی

کابل های مورد استفاده در نمای اسپایدر کابلی

یک رشته از طریق چند سیم ساخته شده است که پیچیده پیچیده است. اساسا، دو دسته رشته ها وجود دارد که برای ایجاد کابل سیم و رشته سیم به تنهایی مانند رشته های کویل مارپیچی و قفل شده استفاده می شود. تمام انواع ساختارهای رشته در شکل ۲٫۲۳ آورده شده است. رشته اسپیرال را می توان با اضافه کردن یک یا چند لایه بیرونی، که توسط سیم های متصل به شکل خاص تشکیل شده است. رشته اصلاح شده به عنوان یک رشته کویل قفل شده است که همچنین یک رشته مارپیچی است. سیم

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *